piątek, 10 października 2014

SIEMIĘ LNIANE, CZYLI JAK NASIONA LNU WPŁYWAJĄ NA WŁOSY, SKÓRĘ ORAZ ZDROWIE

Siemię lniane
Nasiona lnu zwyczajnego potwierdzają wielką moc produktów naturalnych. 

Niewątpliwie siemię należy do kategorii superfood, czyli pożywienia, które wyjątkowo dobroczynnie wpływa na stan ludzkiego organizmu.

Prawdziwa bomba dla zdrowia i urody !

Nasiona lnu zawierają :
tłuszcze, błonnik, białko o korzystnym zestawie aminokwasów, witaminy z grupy B (B1, B6), magnez, wapń, żelazo, cynk. Ponadto występują w nich  kwasy omega 3 oraz witamina E.
Obecność takich substancji z pewnością poprawi zdrowie i urodę!


Jak spożywamy ?

Zapewne po zakupie nasion pojawi się dylemat jak je spożywać. Na surowo czy ugotowane? Całe czy zmielone? Powinno się zjadać czy raczej pić?

Zaczniemy od kwestii gotowania. Teoretycznie można spożywać surowe, całe ziarna lnu, jednak mogą one podrażniać śluzówkę żołądka. Najlepiej spożywać ugotowane w formie kleistego żelu. Siemię lniane praktycznie nie ma smaku, ewentualnie w postaci zmielonej występuje delikatnie gorzkawy posmak. Aby umilić spożywanie napoju, można dodać kilka kropli soku lub ulubionego syropu- smakuje wtedy o niebo lepiej :)
Nie warto kupować siemienia mielonego fabrycznie, ponieważ związki w nim zawarte szybko się utleniają. Najlepiej zaopatrzyć się w siemię w całych ziarenkach, a tuż przed spożyciem zmielić w młynku do kawy. Jednak należy pamiętać, aby nie stosować tego samego młynka zarówno do mielenia siemienia jak i kawy, gdyż jak wiadomo kawa pozostawia charakterystyczny aromat. Zmielone ziarenka można dodawać do sałatek, soków owocowych, musli czy nawet zup, kanapek i ciasteczek owsianych. Coraz popularniejsze staje się spożycie nasion lnu z jogurtem naturalnym i miodem. Świetny sposób na zdrowe i pożywne śniadanie!






Przygotowanie

A teraz zajmiemy się ostatnią kwestią. Jak już wcześniej wspomniałam jedzenie surowych ziarenek prowadzi do "zablokowania" przewodu pokarmowego, dlatego polecam spożycie siemienia w formie specyficznego kleju lub w postaci zmielonej.

1. Łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką letniej wody.
2. Powoli gotuj pod przykryciem przez 15 minut.
3. W ten sposób powstaje wywar, który należy przecedzić.
4.  Pić pół szklanki 2 razy dziennie jako środek łagodzący podrażnienia żołądka.


Działanie lecznicze

Lecznicze właściwości siemienia lnianego są stosunkowo mało znane. Te maleńkie ziarenka mają wielką moc! Siemię lniane obniża poziom tzw. złego cholesterolu (LDL), zwiększa wilgotność śluzówki, dlatego powinno być stosowane przy suchym kaszlu.

Len nawilża skórę. Nienasycone kwasy tłuszczowe, które są zawarte w nasionach lnu zapobiegają utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry i utrzymują optymalny poziom jej nawilżenia.

Len wzmacnia włosy. Olej lniany zawiera dużo witamin i minerałów, które powodują, że skóra głowy jest dobrze odżywiona.

Len pomaga schudnąć. Olej lniany posiada lignany, które mają wpływ na tempo przemiany materii i gospodarkę węglowodanową organizmu. Dzięki temu osoby, które spożywają siemię mogą liczyć na łatwiejsze pozbycie się zbędnych kilogramów.

Len pielęgnuje cerę. Kosmetyki,które zawierają olej lniany pielęgnują zarówno suchą jak i tłustą cerę. Regulują poziom wydzielanego sebum, zapobiegają zatykaniu się porów i powstawaniu zaskórników. Dodatkowo witamina E zapobiega przed powstaniem "stresu oksydacyjnego" i przedwczesnym starzeniem się skóry.


Propozycje podania i spożywania tego zdrowotnego naparu:


1. Kubek- Home&You 
2. Dzbanek- Emalia OLKUSZ


1. Dzbanki- Emalia OLKUSZ


1. Filiżanka- Home&You
2. Dzbanek- Emalia OLKUSZ


1. Dzbanek- Emalia OLKUSZ
2. Kubek- Home&You


1. Dzbanek- Emalia OLKUSZ
2. Kubek- Home&You


1. Zestaw do herbaty- Home&You


1. Kubeczki- Ikea 


1. Dzbanek- Nanu Nana
2. Kubek- Zara Home


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz